Kredyty dla rolników

W dzisiejszych czasach prawie każdy może zaciągnąć jakiś kredyt. Nie inaczej ma się sprawa, jeżeli chodzi o rolników. Kredyty dla rolników są jednym z produktów dostępnych w niektórych bankach. Zwłaszcza banki spółdzielcze specjalizują się w udzielaniu tego typu zobowiązań.

Jeżeli chodzi o kredyt dla rolników możemy mieć również do czynienia z pożyczkami przyznawanymi na zasadach preferencyjnych. Takie właśnie pożyczki są współfinansowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki tego typu działaniom możliwy jest bardziej efektywny rozwój obszarów wiejskich.

Kredyt gotówkowy dla rolników zaciągnięty w ramach programów pomocowych może zostać przeznaczony na różnego rodzaju cele związane z rozwojem gospodarstw. Pieniądze pozyskane w ten sposób można spożytkować na zakup gruntów rolnych, maszyn oraz wyposażenia gospodarstw, budowę lub rozbudowę gospodarstw i tym podobne cele.

W takim przypadku pożyczki zaciągane przez rolników przypominają poniekąd kredyty dla małych firm. One również mają na celu pomoc w rozwoju takowych przedsiębiorstw, dzięki nim mogą się one utrzymać na rynku oraz inwestować tak, aby jak najbardziej dopasować swoje produkty czy też usługi do aktualnych potrzeb rynku i konsumentów.

Istnieją również inne rodzaje kredytów skierowane do rolników. Chodzi tutaj o kredyty gotówkowe dla rolników na wypadek, na przykład powodzi. Wiele się mówi o wadach, jakie niewątpliwie posiada system wałów chroniący przed powodzią. Są one przestarzałe, niekonserwowane i tak dalej. Dlatego prawie, co roku zdarzają się mniejsze lub większe powodzie niszczące obszary rolne.

Gdy mówimy o kredytach preferencyjnych, czyli o takich współfinansowanych przez Skarb Państwa to trudno nie wspomnieć kredyty dla samotnych matek na zakup własnego mieszkania w ramach programu Rodzina na Swoim. Oprócz osób samotnie wychowujących dzieci mogą z niego również korzystać małżeństwa i możliwe, że w przyszłości osoby samotne.

NOTA PRAWNA

Udzielenie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej, która przeprowadzana jest przez bank. Na całkowity koszt kredytu poza oprocentowaniem składają się opłaty i prowizje. Dla każdej oferty kredytu gotówkowego zapoznaj się z RRSO.